Amerika vizesinde bilmeniz gereken 5 şey!

Amerika vizesinde bilmeniz gereken 5 şey!

Bugün Dünya’nın en büyük ve en güçlü ülkelerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri, gezegenimizin “Yeni Dünya”sı; hayallerin gerçeğe teğet geçtiği bir yerdir. Amerika keşfedildiği tarihten bu yana akın akın ziyaret ve göç alıyor. Amerika vizesinin Schengen vizesinden farkı var mıdır? Zorlukları, kolaylıkları nedir? Sizin için bu süreci on aşamada açıklamaya çalıştık.

Amerika vizesi hakkında bilmeniz gereken 5 şey aşağıda, uçak biletiniz ise burada !

1- Turist Vizesi
Amerika turistik amaçlı ziyaretleriniz için almanız gereken vize tipi, B1/B2 – Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vizesi’dir. Bu vize, Göçebe olmayan Vize” kategorisindedir.
2- Online Başvuru
A.B.D. Konsolosluğu, Schengen vizesi başvuruları gibi telefonla randevu sistemini kullanmıyor. Ayrıca aracı bir kuruma da başvurmuyor. Vizeniz için konsolosluk sitesinin yönlendirdiği bir sayfadan online başvuru formu, fotoğraf yükleme ve e-imza da dahil olmak üzere dolduruyorsunuz. Formu tamamladıktan sonra yine aynı site üzerinden başka bir sayfaya daha yönlendirilerek randevu için ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Randevunuz hazır!
site ise şu: https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx
abd2
3- Belgeler Konusu
Vize randevunuzdan önce ek belge doldurmanıza veya başka işlemler yapmanıza gerek yok. Daha önce bahsettiğimiz online randevu sitesine girip form doldurarak vize randevunuza bir adımda kavuşabiliyorsunuz. İşlemin kolaylığı bir kenara, mülakatınız için siz yine de mutlaka bazı belgeleri hazırlayıp yanınızda bulundurun. Bu belgelere örnek; iş durumunuz, banka hesap belgeleriniz (seyahatinizi nasıl karşılayacağınızı gösteren belgeler), üzerinize kayıtlı ev, araba, arsa, vs. bilgileriniz gibi vize almaya uygunluk durumunuzu kanıtlayacak belgeler mülakatta -eğer istenirse işinize yarayacaktır. ÖNEMLİ OLAN KONSOLOSLUK GÖREVLİSİNE VERECEĞİNİZ GÜVENDİR. Bunu sağlayacak her belgeyi yanınızda bulundurun.
4- Garanti Belgeniz: Geri Dönmeniz
Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin en mühimleri, sizi buraya bağlayan belgeler. Yani, A.B.D. Konsolosluğu için en önemli olan, buraya geri döneceğinizi belgeleyen kanıtlardır. Bu belgeler, burada aktif bir iş hayatınızın olması, ev gibi herhangi bir mülk sahibi olduğunuzu gösteren belgeler olduğu kadar ayrıca nişanlı veya evli olmanız da söz konusu duruma açıklayıcı neden olabilir. Biletinizi gidiş-dönüş almanız gerektiğinden bahsetmiyorum bile.
abd3
5- Pasaport Geçmişi
Amerika vizesi için mevcut pasaportunuzda olan ülke giriş-çıkışlarınız büyük önem taşıyor. Daha önce ziyaret ettiğiniz Schengen ülkeleri varsa Amerika vizenizin çıkması neredeyse garanti iken Arap ülkeleri, İran, Suriye gibi sıcak bölgelere ziyaretleriniz size hem vize alırken hem de ülkeye giriş yapacağınız an sıkıntı yaşatabiliyor. Bu sebeple eğer bu tip ülkeleri daha önce ziyaret ettiyseniz yeni pasaport çıkartmanızı tavsiye ederiz. Pasaport sürenizin uzun olması da sizin için bir artı olacaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir