Akdenizin İncisi Kaş

Akdenizin İncisi Kaş

Kaş, Türkiye’nin Batı Akdeniz bölgesinin en güzel kıyı ilçelerinden biridir. Antalya’dan Fethiye’ye kadar uzanan ve antik dönemde “Likya” olarak adlandırılan Teke Yarımadası’nın güneydeki uç noktasında yer alır. Tam karşısındaki Meis Adası aracılığıyla Yunanistan ile komşudur. Likya bölgesi, dorukları 3000 metre yüksekliği bulan Toros Dağları ile çevrilidir.
Kıyı şeridi; Türk Rivierası ya da Turkuaz Sahil olarak bilinen girintili çıkıntıll bir hat üzerindeki turkuaz koylardan ve tarihsel önem taşıyan limanları barındıran antik Likya kentlerinden oluşur. Akdeniz bölgesinin iklim özelliklerini taşıyan Kaş ve çevresinde, yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar epey ılımandır. Kış aylarında kısa ama sağanak yağmurların hemen ardından bahar güneşi, ortalığı ısıtıverir. Sahil şeridi makilerle kaplıdır, ama yükseklere çıkıldıkça çam ormanları görülür. 1000 m’nin üstünde ise, Türkiye’nin en güzel sedir ve ardıç ormanlarının yarattığı büyüleyici bir manzarayla karşılaşırsınız. Bu doğa örtüsüne endemik bitkiler, yaban çiçekleri ve otlardan oluşan florayı da eklemeliyiz. Kaş’a, Antalya Havaalanı’ndan (yaklaşık 180 km) ya da Dalaman Havaalanı’ndan (140 km) otobüs, dolmuş veya özel araç transferi ile ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den de Kaş’a otobüs seferleri düzenlenmektedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir