20 Ülkeden 20 ilginç sofra adabı!

20 Ülkeden 20 ilginç sofra adabı!

Dünya’nın her noktasında, hatta aynı ülkede olup farklı yörelerdeki insanların kültürel farklılıklarını en iyi şekilde gösteren şeylerden birisi sofra adabıdır. Bu konuda ise dünya ülkelerinin genelinde kendi kültürümüze göre çok ilginç sofra adapları yani kültürleri vardır. İşte 20 ülkenin 20 enteresan sofra adabı…

1. Çin‘de yemek çubuklarını asla birine doğrultmayın.
2. Kore‘de masadaki en yaşlı kişi yemeğe başlamadan yemeğe başlamayın.
3. Şili‘de pizzayı dahi elle yemeyin.
4. İtalya‘da şefin yemek pişirme becerisini aşağılamak istemiyorsanız ekstra peynir istemeyin.
5. Tanzanya‘da davetli olduğunuz yemeğe en az 20 dakika geç gidin. Erken gitmek ev sahibini aşağılamaktır.
6. Rusya‘da votka bitince boş şişeyi asla masaya geri koymayın, uğursuzluk sayılır. Yine Rusya‘da bıçağınıza bulaşmış yemeği asla yalamamalısınız, kaba bir davranış olarak görülür.
7. Güney Kore‘de bir şey içerken, kafanızı çevirip uzaklara bakın.
8. Çin‘de noodle’ları asla kesmemelisiniz. Uzun noodle’ların uzun bir ömrü temsil ettiğine inanılır, keserseniz ömrünüzü kısaltmış olursunuz!
9. Endonezya‘da her iki eliniz de daima masanın üzerinde olmalıdır.
10. İtalya‘da daima ilk yemek önerisini kibarca geri çevirin. Israr edilmesi halinde ikinci seferde mutlaka kabul edin.
11. Jamaika‘da insanlar çocukların konuşamadan önce tavuk yemeleri halinde bir daha asla konuşamayacaklarına inanılır. Bu sebeple bebeklere tavuk yedirilmez.
12. Nijerya‘da insanlar yumurta yiyen çocukların hırsız olacağına inanır. Bu nedenle tıpkı Jamaika’da olduğu gibi çocuklara yumurta yedirmezler.
13. Fransa‘da yemeği hızlı yemek kabalık kabul edilir.
14. Japonya‘da yemek çubuklarını yemeğinize dik duracak şekilde tutmayın. Misafir olduğunuz evin sahibini, yemek yediğiniz restoranı lanetlemek olarak görülür.
15. Fransa‘da yemeği tabağınızda bırakmayın veya paketlenmesini istemeyin. Her ikisi de yemeği beğenmediğiniz şeklinde yorumlanır.
16. Almanya‘da elle yenilmesine hoşgörü gösterilen tek yiyecek ekmektir.
17. Kazakistan‘da çay fincanın yarısına kadar doldurulmuş halde servis edilecektir. Tam doldurmalarını istemeyin çünkü tam dolu fincan ev sahibinin gitmenizi istediği şeklinde yorumlanır.
18. Azerbaycan‘da tuz dökmeyin, çünkü bu kavga etmek üzere olduğunuzu gösterir. Bunu bertaraf etmek için genellikle tuzun üzerine şeker dökülür.
19. Mısır‘da tuzluğa uzanmak bile şefe hakaret anlamına gelir.
20. Estonya‘da atmadan önce yere düşen ekmeği öptüğünüzden emin olun, tıpkı bizde olduğu gibi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir